Rozkładanie modułu BEAM – 26 Maja


Już 26 Maja rozpocznie się proces rozkładania modułu mieszkalnego BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), który został dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną podczas niedawnej misji CRS-8 w bagażniku kapsuły kosmicznej Dragon od SpaceX.

BEAM jest demonstratorem technologii wykupionej od NASA przez Bigelow Aerospace. Polega ona na budowie składanych, tanich, lekkich i wytrzymałych habitatów, przystosowanych do przebywania w przestrzeni kosmicznej lub na powierzchni innego ciała niebieskiego np. Marsa lub Księżyca. Moduły te są w stanie zapewnić ochronę od Słońca, kosmicznych śmieci i przed promieniowaniem kosmicznym.

W przyszłości Bigelow ma w planach stworzenie za pomocą większych modułów na orbicie Ziemi lub księżyca kosmiczne hotele na które będzie można latać np. w Dragonach V2.

Moduły te mogą też okazać się przydatne w kolonizacji Marsa lub Księżyca. Łatwiej postawić na powierzchni planety moduł mieszkalny, który zostanie rozłożony na miejscu, niż wysyłać ciężkie metalowe moduły mieszkalne o dużej objętości.

Fakty na temat trwającej misji BEAM:
  • Złożony moduł ma średnicę 2,4 metra
  • Rozłożony moduł ma około 16 metrów sześciennych objętości
  • BEAM waży 1,4 tony
  • BEAM jest zadokowany do modułu Tranquility na ISS
  • Misja potrwa dwa lata
  • BEAM jest wyposażony w wiele czujników promieniowania i innych sensorów

Rozkładanie modułu BEAM będzie można śledzić na żywo na NASA TV / NASA TV na YouTube 26 maja 2016, od godziny 11:30 czasu polskiego (09:30 UTC).

Animacja na poniższym filmie pokazuje, jak wyglądała instalacja modułu BEAM oraz jak może wyglądać jego rozkładanie.


Źródło: http://www.nasa.gov/feature/beam-facts-figures-faqs

Prześlij komentarz