Nowe plotki o Mars Colonial Transporter (MCT)

Największa rakieta w historii, która ma pozwolić na rozpoczęcie kolonizacji Marsa, nieustannie wywołuje emocje. Oficjalnie wszystkie plany mają zostać ogłoszone podczas sierpniowej International Astronautical Congress, jednak różnymi drogami do szerszego grona odbiorców docierają pogłoski i przypuszczenia. A te są powalające.
Pierwszy stopień rakiety ma mieć 15 metrów szerokości oraz tylko 64 metrów wysokości. Czyli sporo mniej, niż przewidywane wcześniej ponad sto. Będzie on wynoszony z użyciem 31 silników Raptor (wcześniej przewidywano 37) korzystających z mieszanki metan/ciekły tlen i posiadającym impuls właściwy wynoszący 380 sekund. Każdy z nich będzie mieć ciąg na poziomie 300 ton, a nie 250 ton, jak sugerowano wcześniej. Konstrukcja nóg będzie także inna niż w Falconie 9, prawdopodobnie będą się wysuwać spomiędzy silników. Drugi stopień (czyli de facto Mars Colonial Transporter) ma mieć 12,5 metra szerokości oraz 46 metrów wysokości, tak więc łączna wysokość ma wynosić 110 metrów (Saturn V - największa rakieta zbudowana do tej pory, miała 120 metrów wysokości). Big Fucking Rocket ma być zdolny do wyniesienia 547 ton na Niską Orbitę Okołoziemską! SLS (Space Lanuch System), potomek rakiety wynoszącej promy kosmiczne budowany przez NASA ma wynosić… 130 ton. Jednak są to maksymalne osiągi, przy Return To Launch Site ładunek na LEO spada do 236 ton. Dla 91 dniowej podróży, optymalne ΔV wynosi 4,48 km/s dla peryhelium lub 6,72 km/s blisko aphelium. W przypadku szybkiego transferu obniża się ilość potrzebnego zaopatrzenia o 2kg na osobę na dzień. Z kolei, aby osiągnąć liczbę 1000 mieszkańców w ciągu 20 lat, na Marsie potrzeba będzie wysyłać 6 MCT co 2 lata. Autor oryginalnego artykułu proponuje również obejście problemu z brakiem grawitacji - dwa MCT połączone ze sobą liną o długości 170m i obracające się 2 razy na minutę Tłumaczenie: @LooZ Korekta: @Przemysl, @elektryk91 & @haussbrandt
Oryginalny artykuł po francusku. Jego autorem jest Richard Heidemann, który był zaangażowany w produkcję rakiety Ariane i jest szefem APM, francuskiego stowarzyszenia powiązanego z Mars Society.  Przetłumaczony wątek na reddicie

Komentarzy: 2

Gość H. mod

No.... muszę powiedzieć że te parametry wynoszenia na LEO mnie powaliły.Nie wiem tylko czy te 6,20 min. wystarczy do wyniesienia całego MCT 2-go Stopnia na LEO.,co razem z ładunkiem waży aż 547-t. Te 1-sze Loty na LEO mogą być bez odzysku pierwszego stopnia ,ale te następne gdzie mają być wysyłane co 2-lata aż 6-Rakiet ,a okno startowe na Marsa jest krótkie to muszą być te Rakiety z 1-szymi stopniami do odzysku ,a to już mamy tylko wynoszone 236-t.na LEO ,ale starty co 2-lata na Marsa pozwalają na wcześniejsze wysłanie tych Ładunków mniejszych ( 236-t. )na LEO i zaparkowanie ich na GTO ,potem skompletowanie po 2 MCT i w momencie otworzenia się Okna Transferowego na Marsa Start i Jazda. Nie jest tylko podana Ilość Osób w 1-nym MCT którą można przewieść, kiedyś czytałem że to 100-Osób, to jest niesamowite wyzwanie Technologiczne dla zbudowania takiego Lądownika Marsjańskiego o pojemności 100-osób ,no może 50 jak będą Lądować z Orbity marsjańskiej ,a może z Phobosa.

Odpowiedz
Anonimowy mod

Wreście za sprawą jednego człowieka p. Muska coś się ruszyło w kwestii lotów kosmicznych. Jasno postawiony cel - kolonia marsjańska a nie jak przez ostatnie 40 lat bicie piany.

Odpowiedz

Prześlij komentarz