SpaceX wraca do lotów


Po stracie rakiety Falcon 9 i satelity AMOS-6, wartego 195 milionów dolarów, 1 września 2016 roku, możemy na podstawie przecieków w internecie być prawie pewni daty powrotu do lotów.

Gwynne Shotwell, COO i prezydent firmy, powiedziała że wierzy że SpaceX będzie w stanie wykonać dwa starty przed końcem tego roku. Dokładna skala zniszczeń na LC-40 nie jest znana wśród opinii publicznej, ale SpaceX planuje powrót do lotów z historycznego stanowiska startowego LC-39A, tego samego z którego startował Saturn V (SpaceX ma wynajętą tę platformę startową od NASA na okres 20 lat).

Planowana data powrotu do lotów to 17-18 grudnia. Nie jest do końca pewne jaki będzie ładunek, lecz wszystkie znaki na Marsie i Ziemi wskazują że będzie to satelita EchoStar-23, więc możemy przygotować się na barkowanie.

Wciąż nie jest do końca jasne dlaczego rakieta wybuchła i może być tak, że nigdy nie będziemy tego w 100% pewni. Według SpaceX przyczyną wybuchu mógł być problem z systemem tankowania helu w zbiorniku ciekłego tlenu w drugim stopniu rakiety.


Prześlij komentarz