NASA wybrała SpaceX do wyniesienia na orbitę satelity SWOT


NASA wybrała SpaceX do wyniesienia na orbitę satelity SWOT (Surface Water and Ocean Topography). Start planowany jest na kwiecień 2021 przy użyciu Falcona 9 i ma się odbyć z SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii.

Całkowity koszt, który za usługi SpaceX poniesie NASA, to około 121 milionów dolarów i obejmuje start, przygotowanie do startu, integrację ładunku z rakietą oraz wsparcie przy śledzeniu satelity oraz pobieraniu danych i telemetrii.

Zaprojektowany w celu wykonania pierwszego w historii globalnego badania wód powierzchniowych na Ziemi, satelita SWOT wykona nie tylko pomiary oceanów w wysokiej rozdzielczości, ale również zbierze szczegółowe pomiary zmian zbiorników wodnych w czasie. Satelita zbada co najmniej 90 procent globu, obserwując jeziora, rzeki, zbiorniki i oceany przynajmniej dwukrotnie w ciągu każdych 21 dni, pomoże w zarządzaniu wodą pitną, ulepszy modele cyrkulacji oceanów oraz przewidywania pogody i klimatu. Satelita SWOT będzie efektem kolaboracji NASA oraz francuskiej agencji kosmicznej CNES.

Prześlij komentarz