Powrót do lotów przełożony po raz kolejny


Wczoraj wśród dziennikarzy branżowych pojawiły się informacje, że powrót do lotów zostanie prawdopodobnie przełożony na sobotę lub niedzielę. Dzisiaj doczekaliśmy się potwierdzenia tej informacji. Jak poinformowano poprzez oficjalne konto Iridium na Twitterze, ze względu na przewidywane w dniu jutrzejszym silny wiatr i deszcz, start misji z pierwszymi satelitami Iridium NEXT został przełożony i odbędzie się 14 stycznia o godzinie 18:54 czasu polskiego.
Dzisiaj SpaceX ujawniło naszywkę związaną z najbliższym startem. Widzimy na niej m.in. pierwszy stopień Falcona 9, a także 10 gwiazd, prawdopodobnie reprezentujących 10 satelitów Iridium wynoszonych na orbitę przy okazji tego startu.

Autor: Elthiryel

Komentarzy: 4

Czy są jakieś konkretne przesłanki co do tego, że loty odbywają się w weekendy, czy to przypadek? :)

Odpowiedz

Przypadek. Teraz lot miał się odbyć w poniedziałek, ale prognoza pogody na cały nadchodzący tydzień nie jest zbyt zachęcająca, więc przełożyli na najbliższy pasujący termin. Akurat wypadło na sobotę.

Odpowiedz
Anonimowy mod

Czy oprócz wymienionych powodów nie ma jeszcze jednego, związanego z kwestią właściwego ochłodzenia ciekłego tlenu?

Odpowiedz

W tym przypadku raczej nie. SpaceX na początku miało problemy z chłodzeniem ciekłego tlenu, ale w zeszłym roku wystrzelili kilka rakiet bez większych problemów. Wydaj się, że firma opanowała ten proces na tyle, żeby nie powodował on tak znacznych opóźnień. Wiadomo, w przyszłości mogą znowu wystąpić jakieś problemy z superschłodzonym tlenem, ale w tej chwili nic na to nie wskazuje.

Odpowiedz

Prześlij komentarz