Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-1 – 14 stycznia 2017


Na 14 stycznia 2017, na godzinę 18:54 czasu polskiego (17:54 UTC) planowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-1.

Niecałe 8 minut po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na statku Just Read the Instructions na Oceanie Spokojnym.

Dostępne będą dwa rodzaje transmisji na żywo ze startu i lądowania:
Techniczna – widok z rakiety, parametry lotu, komunikacja radiowa, bez zbędnego komentarza.
Ogólna – z pełnym komentarzem prowadzących.

Oba streamy obok siebie będzie można oglądać w zakładce LIVE.Pierwszy tegoroczny start, a także pierwszy po wrześniowej katastrofie rakiety Falcon 9 na platformie startowej, będzie trzecim startem z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Poprzednią misją z platformy startowej SLC-4E była misja Jason-3, która odbyła się 17 stycznia 2016.Podczas misji Iridium-1 rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę 10 satelitów Iridium NEXT. Będzie to pierwszy z siedmiu startów rakiet SpaceX z satelitami Iridium. Docelowo konstelacja ma liczyć 81 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Ich budową zajmuje się Thales Alenia Space. Co najmniej 70 z nich zostanie wyniesionych na szczycie rakiet firmy SpaceX do 2018 roku. Orbitujące na wysokości 780 km nad powierzchnią Ziemi satelity będą dostarczać usługi komunikacji głosowej i transmisji danych, obejmując swoim zasięgiem cały glob. Każdy z satelitów waży około 860 kg i ma wymiary 3,1 x 2,4 x 1,5 m.
Wypuszczanie satelitów rozpocznie się około godziny po starcie i potrwa 15 minut. Szczegółowy plan lotu można znaleźć w informacji prasowej wydanej przez SpaceX.

Więcej na temat Iridium NEXT można przeczytać na stronie firmy Iridium.

5 stycznia odbył się test statyczny rakiety Falcon 9 przed zbliżającą się misją. Początkowo była ona zaplanowana na 7 stycznia, jednak bardzo trudne warunki pogodowe w Kalifornii zmusiły firmę SpaceX do przesunięcia startu o tydzień.
Kilka minut po starcie, pierwszy stopień rakiety odłączy się od drugiego i rozpocznie proces lądowania na statku Just Read the Instructions, który będzie znajdował się na Oceanie Spokojnym, około 370 km na południe od miejsca startu.


Autor: Mamuts

Komentarzy: 1

No, czekamy

Odpowiedz

Prześlij komentarz