Udany start Falcona 9 z misją EchoStar 23


16 marca odbył się start rakiety Falcon 9, podczas którego na geosynchroniczną orbitę transferową wyniesiony został satelita telekomunikacyjny EchoStar 23. Był to drugi start z platformy LC-39A, która w przeszłości była wykorzystywana m.in. w trakcie misji Apollo.

Pierwotnie misja miała odbyć się 14 marca, jednakże ze względu na niekorzystną pogodę, a konkretnie zbyt silny wiatr, start tego dnia został odwołany. Przed kolejną próbą postanowiono przesunąć start o 25 minut względem początku okienka startowego, również z powodu potencjalnych problemów z wiatrem. Ostatecznie, rakieta wystartowała o godzinie 7:00 czasu polskiego i dostarczyła satelitę EchoStar 23 na poprawną orbitę.


Był to pierwszy od ponad roku start, podczas którego nie została podjęta próba odzyskania pierwszego członu rakiety. Wynika to z bardzo dużej masy satelity (ok. 5500 kg), co spowodowało że booster Falcona 9 nie miałby wystarczająco dużo paliwa aby wylądować. W związku z tym, po wyłączeniu silników i separacji, pierwszy stopień spadł po trajektorii balistycznej do Oceanu Atlantyckiego.

Podczas najbliższej misji z satelitą SES-10 ma odbyć się pierwszy historyczny lot używanego pierwszego stopnia Falcona 9. Wykorzystany zostanie booster, który wylądował na autonomicznym statku na oceanie w trakcie misji CRS-8. Start jest wstępnie zaplanowany na 27 marca z platformy startowej LC-39A.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.


Autor: Elthiryel

Prześlij komentarz