Następca Hubble’a być może poleci Falconem Heavy


NASA poinformowała, że WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope), najpotężniejszy teleskop kosmiczny w historii, następca teleskopu Hubble’a, będzie kosztował około 3,2 miliardy dolarów, a startu jego misji powinniśmy się spodziewać w okolicach 2025 roku.

Obserwatorium WFIRST zostanie umieszczone w punkcie libracyjnym L2. Jest to punkt w przestrzeni kosmicznej znajdujący się stale w półcieniu Ziemi, co czyni go dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji planet zewnętrznych lub obszaru poza Układem Słonecznym. Znajduje się on 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. W takim samym punkcie zostało umieszczone Kosmiczne Obserwatorium Herschela i Satelita Plancka. WFIRST będzie miał dwa kluczowe zadania. Po pierwsze pomoże naukowcom odkryć co kieruje ekspansją Wszechświata, a po drugie pomoże im znaleźć “drugą Ziemię” orbitującą dookoła innej gwiazdy.


Nowy teleskop będzie korzystał z jednego z dwóch otrzymanych od NRO (Narodowe Biuro Rozpoznania - amerykańska agencja wywiadowcza) luster. Te potężne zwierciadła powstały na zamówienie amerykańskiej agencji wywiadowczej i miały zostać użyte w teleskopach służących do szczegółowego fotografowania militarnych i strategicznych miejsc na całym świecie. Po zakończeniu programu, NRO zdecydowało się przekazać dwa pozostałe lustra agencji NASA. Każde z nich ma średnicę 2,4 metra, więc jest takich samych rozmiarów jak te zainstalowane w Teleskopie Hubble’a, jednak pole widzenia tych z NRO jest prawie 100 razy większe, co pozwoli stworzyć jeszcze bardziej dokładne obrazy niż ultragłębokie pole Hubble’a. Po zainstalowaniu niezbędnych detektorów i instrumentów, pomogą nam one poszerzyć naszą wiedzę o Wszechświecie.


Pierwotnie planowano budowę teleskopu ze zwierciadłem o połowę mniejszym niż te w WFIRST, co pozwoliłoby na umieszczenie go na orbicie geostacjonarnej za pomocą rakiety Atlas V. Większy teleskop i większa odległość od Ziemi oznaczają, że agencja będzie musiała zdecydować się na rakietę zdecydowanie potężniejszą od Atlasa. W związku z tym, WFIRST zostanie umieszczony w punkcie libracyjnym L2 najprawdopodobniej za pomocą Falcona Heavy lub Delty IV Heavy.Autorzy: OCISLY, Haussbrandt, Nicniezgrublem

Komentarzy: 2

Po pierwsze - nie mogę się doczekać kiedy pierwszy Falcon Heavy poleci (i wyląduje 3 pierwsze stopnie na raz, to będzie show!).

Po drugie - w artykułach o kosmicznych teleskopach warto zwracać uwagę moim zdaniem na fakt w jakim spektru promieniowania elektromagnetycznego dany teleskop będzie operował. Hubble jest słynny przede wszystkim dlatego, że dokonywał obserwacji w świetle widzialnym (plus w ultrafiolecie i podczerwieni) co pozwoliło mu pokazywać nam przepiękne zdjęcia wszechświata. Teleskopy takie jak WFIRST czy James Webb Space Telescope (pokazany na załączonej grafice) będą obserwować wszechświat w podczerwieni (Webb także trochę w czerwonych i pomarańczowych zakresach światła widzialnego). Co jest wspaniałe dla nauki, dostarczy nam wiele bardzo cennych danych, ale zdjęcia z tych teleskopów nie będą pokazywać ładnych obrazków w świetle widzialnym.

Odpowiedz

Teleskop będzie w inny sposób obserwował nasz wszechświat (poprzez podczerwień), co prawda jest to już stosowane, ale jestem przekonany że wielkość i zaawansowana technika, która została użyta przy budowie WFRISTa, jeszcze bardziej pozwoli nam zgłębić tajemnice wszechświata. Ciekaw jestem co takiego odkryje teleskop po rozpoczęciu swojej misji...

Odpowiedz

Prześlij komentarz