Misja Inmarsat-5 F4 zakończona powodzeniem


Szósta tegoroczna misja SpaceX zakończyła się sukcesem. Rakieta Falcon 9 wystartowała 16 maja o godzinie 01:21 czasu polskiego (15 maja, 23:21 UTC) z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego. Po około 32 minutach dostarczyła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę Inmarsat-5 F4. Teraz satelita o własnych siłach dotrze na orbitę geostacjonarną, gdzie po przejściu testów zostanie włączony do użytku.

Inmarsat-5 F4 jest czwartym satelitą tworzonej przez Inmarsat sieci Global Xpress (GX). Dostarcza ona usługi szybkiej transmisji danych na lądzie, morzu i w powietrzu. Korzystają z niej m.in. linie lotnicze Lufthansa, Singapore Airlines czy Air New Zealand, których pasażerowie mogą w czasie lotu łączyć się z Internetem. Innymi użytkownikami GX są agencje rządowe na całym świecie, przedsiębiorstwa transportu morskiego oraz właściciele prywatnych odrzutowców, dla których stały dostęp do szybkiej transmisji danych jest w dzisiejszych czasach koniecznością.

Był to jak dotychczas najcięższy satelita dostarczony przez SpaceX na GTO. W związku z dużą masą ładunku, przekraczającą 6000 kg, nie podjęto próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety, który spadł do Oceanu Atlantyckiego.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.


Autor: Mamuts

Komentarzy: 4

Szkoda że nie udało się odzyskać pierwszego członu rakiety, ale przy tej wadze to chyba raczej byłoby nie możliwe

Odpowiedz
Anonimowy mod

dzisiaj kolejny start? wcześniej była zapowiedź startu misji CRS-11 na 31 maja - start odwołany czy jednak dojdzie do skutku? jeśli tak, to o której godzinie?

Odpowiedz

Następny start odbędzie się 1 czerwca o 23:55 czasu polskiego. Poleci statek Dragon z zapasami dla ISS. Niedługo podamy więcej szczegółów. Zawsze aktualna data najbliższego startu znajduje się u góry po prawej stronie.

Odpowiedz
Anonimowy mod

faktycznie, nie zauważyłem; dzięki

Odpowiedz

Prześlij komentarz