Start rakiety Falcon 9 z misją Intelsat 35e [Aktualizacja]


Aktualizacja 5 lipca, 19:41: Najnowsza prognoza pogody daje 90% szans na start zarówno w wyznaczonym terminie, jak i zapasowym. Główną przeszkodą mogą być chmury kłębiaste powodujące zamarzanie rakiety. Dokładna godzina startu to 01:38 czasu polskiego (5 lipca, 23:38 UTC).

Aktualizacja 4 lipca, 09:21: CEO SpaceX, Elon Musk, poinformował, że dzień czwartego lipca zostanie przeznaczony na pełne sprawdzenie systemów rakiety i sprzętu naziemnego oraz że start planowany jest na nie wcześniej niż 6 lipca (czasu polskiego). Prawdopodobna godzina startu to 01:37 czasu polskiego (5 lipca, 23:37 UTC).

Aktualizacja 4 lipca, 03:03: Firma SpaceX poinformowała na Twitterze, że kolejna próba wystrzelenia rakiety Falcon 9 z misją Intelsat 35e będzie podjęta 24 godziny później. Prawdopodobna godzina startu to 5 lipca, 01:37 czasu polskiego (4 lipca, 23:37 UTC).

Aktualizacja 4 lipca, 02:47: Po raz kolejny odliczanie zostało przerwane na 9 sekund przed planowanym startem. Przyczyny oraz nowa data i godzina startu nie są na razie znane.

Aktualizacja 4 lipca, 01:00: Ze względu na warunki pogodowe, start został przesunięty na godzinę 02:35 czasu polskiego.

Aktualizacja 3 lipca, 10:59: Prognoza pogody daje 70% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą być chmury kłębiaste powodujące zamarzanie rakiety. W przypadku przełożenia startu o jeden dzień, szanse również wynoszą 70%.

Aktualizacja 3 lipca, 01:46: Odliczanie zostało przerwane na 9 sekund przed startem. Na razie nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną. Z tego względu start został przesunięty o 24 godziny. Nowa data startu to 4 lipca, 01:37 czasu polskiego (3 lipca, 23:37 UTC).

Start Falcona 9 z satelitą Intelsat 35e odbędzie się z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Okno startowe potrwa 57 minut.

Transmisja na żywo ze startu będzie dostępna w zakładce LIVE na naszej stronie.

Podczas dziesiątej w tym roku misji SpaceX firma wyniesie na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę Intelsat 35e. Został on zbudowany przez Boeinga na platformie Boeing-702MP. Będzie on służył mieszkańcom Europy, Ameryki, Karaibów i Afryki Północnej. Jego czas działania na orbicie przewidziany jest na co najmniej 15 lat.

Ze względu na dużą masę ładunku, tym razem nie będzie podejmowana próba odzyskania pierwszego stopnia rakiety. W tym roku zaledwie dwa razy zdecydowano się na ten krok – podczas misji z satelitami EchoStar 23 w marcu, oraz Inmarsat-5 F4 w maju. Wszystkie inne tegoroczne misje zakończyły się udanym lądowaniem pierwszego członu rakiety – trzy razy na lądzie i cztery razy na platformach pływających po oceanie.

Test statyczny Falcona 9 przed misją Intelsat 35e odbył się 30 czerwca, około godziny 02:30 czasu polskiego (00:30 UTC). Polegał on na tym, że rakieta została ustawiona na platformie startowej, zatankowana, a silniki jej pierwszego stopnia odpalono na około 3,5 sekundy. Następnie paliwo z pierwszego jak i drugiego członu zostało wypompowane, a rakieta została opuszczona do pozycji horyzontalnej i schowana w hangarze. Tam zostanie na niej zainstalowany satelita.


Autorzy: Mamuts, Elthiryel

Komentarzy: 7

Anonimowy mod

na 9 sekund przed startem został wstrzymany start rakiety no to może by ktoś zorientowany napisał dlaczego i na kiedy odłożono start tej rakiety

Odpowiedz
Anonimowy mod

oglądam internetową transmisję na telewizorze i widzę że odliczanie zostało wznowione start za 8 minut

Odpowiedz
Anonimowy mod

ale lipa, to była powtórka tego odwołanego startu

Odpowiedz

Czy może ktoś mi wyjaśnić czym spowodowane są okna startowe przy wyniesieniu ładunku na orbitę (np. geostacjonarną)? Przy ostatnich próbach były to dość krótkie okna, raz na dobę. Przecież przy takim starcie (chyba) nie ma znaczenia położenie Ziemi względem Słońca.

Odpowiedz

okno startowe, okres, w którym musi nastąpić start statku kosm., by osiągnął on założony cel lotu;
wyznaczone gł. przez możliwości systemu napędowego (rakiety nośnej i silników własnych) statku kosm. oraz wzajemne położenie Ziemi i wybranych ciał niebieskich lub położenie na orbicie pojazdu, z którym statek ma się spotkać; długość o.s. w danym dniu może być bardzo mała, nawet kilka sekund, lecz przez pewien okres może się ono otwierać codziennie lub kilka razy dziennie.

Odpowiedz

Ja rozumiem co to jest okno startowe, ale interesuje mnie dlaczego jest w tym przypadku (orbita geostacjonarna). Nie trzeba przecież czekać na położenie Ziemi względem innych ciał niebieskich ani położenie na orbicie innych statków.

Odpowiedz

Prześlij komentarz