Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-12 – 14 sierpnia 2017


Na 14 sierpnia, na godzinę 18:31 czasu polskiego (16:31 UTC), SpaceX planuje wystrzelenie rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon z zaopatrzeniem dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rakieta wystartuje z historycznej platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego.

Transmisja na żywo ze startu będzie dostępna w zakładce LIVE na naszej stronie.

Złapanie kapsuły przez robotyczne ramię Canadarm 2 na stacji kosmicznej zaplanowano na 16 sierpnia, na godzinę 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Cały proces będzie można oglądać na NASA TV od godziny 11:30 czasu polskiego (09:30 UTC). Instalację Dragona do modułu Harmony będzie można oglądać od godziny 14:30 czasu polskiego (12:30 UTC).

Część ładunku Dragona ma stanowić CREAM (ang. Cosmic Ray Energetics And Mass), instrument zbudowany na Uniwersytecie w Maryland, mający służyć do badania promieniowania kosmicznego. Długoterminowe prowadzenie pomiarów ponad atmosferą ziemską powinno dać dużo dokładniejsze wyniki niż dotychczasowe badania za pomocą balonów stratosferycznych.

Na pokładzie znajdzie się też miejsce dla superkomputera Spaceborne Computer zbudowanego przez Hewlett-Packard. Głównym celem misji Spaceborne Computer będzie przeprowadzenie badań, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy wysoce zaawansowane podzespoły komputerowe mogą przetrwać dłuższy czas w przestrzeni kosmicznej bez uprzednich modyfikacji sprzętu i specjalnego przygotowania go do działania w kosmosie. Sprzęt nie został w żaden sposób przystosowany do obecnej na ISS radiacji. Wyniki rocznej misji, która powstała w wyniku kooperacji firmy HP i NASA,  zostaną z pewnością wzięte pod uwagę podczas planowania załogowego lotu na Marsa.

Działanie superkomputera zostało oparte o system operacyjny Linux i będzie on najpotężniejszym superkomputerem, który został kiedykolwiek wysłany w przestrzeń kosmiczną. Spaceborne Computer potrafi obliczać dane z prędkością jednego teraflopsa. Zostanie on zamontowany przez astronautów w module Destiny, gdzie odbędzie swoją misję.

Misja CRS-12 będzie ostatnią, podczas której użyta zostanie nowa kapsuła Dragon. W czasie wszystkich następnych misji SpaceX wykorzysta używane kapsuły, które już wcześniej posłużyły do dostarczenia ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po raz pierwszy firma ponownie wykorzystała kapsułę podczas ostatniej misji zaopatrzeniowej (CRS-11) w czerwcu bieżącego roku.

Tak jak podczas poprzednich misji na ISS, tak i tym razem podjęta zostanie próba lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na platformie Landing Zone 1 (LZ-1) na Cape Canaveral. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to czternaste udane lądowanie boostera Falcona 9 i szóste na lądzie.

Test statyczny przed misją przeprowadzono 10 sierpnia. Rakieta została ustawiona na platformie startowej, zatankowana do pełna, a silniki jej pierwszego stopnia odpalono na nieco ponad trzy sekundy, podczas których rakieta nie odrywała się od Ziemi. Następnie paliwo zostało wypompowane, rakietę opuszczono do pozycji horyzontalnej i schowano do hangaru, gdzie przymocowano do niej kapsułę Dragon. Test miał na celu sprawdzenie działania rakiety, systemów naziemnych oraz procedur. Przeprowadzenie testu statycznego pozwala naprawić ewentualne usterki i błędy, aby zminimalizować ryzyko przerwania procedury startowej w dniu rozpoczęcia misji.


Obecnie pogoda daje 70% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą być chmury kłębiaste, mogące powodować zamarzanie oraz intensywne opady deszczu.


Autorzy: Mamuts, OCISLY, Elthiryel

Komentarzy: 4

HAHAHAHAH A ULA I JEJ RAKIETY DALEJ NIE LATAJĄ XDDDDDDDDDDDD
PEWNIE NIKT ICH NIE CHCE XDDDDDDDDDDDDDDDD
XDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Odpowiedz

Idź trollować gdzieś indziej :)

Odpowiedz

Godne podziwu. Szczególnie lądowanie pierwszego stopnia rakiety, niesamowita wręcz precyzja. SpaceX wykonało wielki skok jeśli chodzi o technologię podboju kosmosu.

Odpowiedz

Polecam przczytanie książki pt Elon Musk biografia .....twórcy Space x jak sie dochodzi sukcesu.

Odpowiedz

Prześlij komentarz