Udany start i lądowanie podczas misji SES-11/EchoStar 105


SpaceX przeprowadziło drugą udaną misję w ciągu niecałych 60 godzin. Rakieta Falcon 9 wystartowała z historycznej platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego 12 października, o godzinie 00:53 czasu polskiego (11 października, 22:53 UTC) i wyniosła na orbitę satelitę SES-11/EchoStar 105. Satelita odłączył się od drugiego stopnia rakiety nieco ponad 36 minut po starcie.

Piętnasty tegoroczny start SpaceX miał na celu wyniesienie na geosynchroniczną orbitę transferową satelity SES-11/EchoStar 105. Zbudowany przez Airbus Defence and Space i ważący 5200 kg satelita będzie służył mieszkańcom Ameryki Północnej. Zastąpi on zbudowanego przez Lockheed Martin satelitę AMC-15, który został wyniesiony na szczycie rakiety Proton-M/Briz-M w 2004 roku oraz AMC-18, którego w kosmos wyniosła rakieta Ariane 5 ECA w 2006 roku.  

Dzisiejsza misja była trzecią, podczas której ponownie wykorzystano sprawdzony w locie pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Poprzednie misje, podczas których to robiono, to SES-10 i BulgariaSat-1. Ponownie udało się również wylądować odzyskanym boosterem. Tym razem rakieta wylądowała na autonomicznym statku Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Było to osiemnaste udane lądowanie pierwszego członu Falcona 9.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.


Autor: Mamuts

Komentarzy: 2

Czy satelita ma swój napęd? Z tego co widać na transmisji został odłączony do II stopnia na wysokości 1200 km a geostacjonarna orbita jest na 35 786 km. Domyślam się, że II stopnień podczas „second engine startup” ustawił apocentrum na taką właśnie wysokość, ale co z perycentrum? Z mojego doświadczenia (z KSP) należy ją ustawić odpalając silniki w apocentrum.

I drugie pytanie: co dzieje się z II stopniem rakiety? Czy po odłączeniu ładunku (satelity) jest on deorbitowany? Jeśli tak to czy całkowicie spala się w atmosferze?

Odpowiedz

Drugi stopień spala się w atmosferze.
Satelita ma swój napęd i zapas paliwa na przynajmniej 15 lat.

Odpowiedz

Prześlij komentarz